Nervovosvalové ochorenia
- O ochorení
- Príbehy
- Duchennova | Beckerova svalová dystrofia
- Spinálna svalová atrofia
- Starostlivosť a výskum
- Projekty a konferencie
- Preklady materiálov od Dr. Scheuerbrandta
Agentúra osobnej asistencie
Belasý motýľ, o. z.
- O nás
- Kluby - Belasý motýľ, o. z.
- Chránené pracovisko
- Obhajoba práv dystrofikov
-
- Presadzujeme
- Pripomienkujeme
- Predpisy na stiahnutie
- Sociálne služby
- Kampaň Belasý motýľ
- Časopis OZVENA
- Aktivity pre členov
-
- Aktivity na rok 2024
- Aktivity na rok 2023
- Aktivity na rok 2022
- Aktivity na rok 2021
- Aktivity na rok 2020
- Aktivity na rok 2019
- Aktivity na rok 2018
- Vzdelávacie aktivity | Konferencie
- Zahraničné aktivity
- Integračné pobyty
- Podpora športu a voľný čas
Boccia
BOCCIA
V Belasý motýľ, o. z. (predtým Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR) ako svoju hlavnú činnosť zameranú na šírenie a rozvoj športovej hry boccia zastrešujú 3 kluby: Klub OMD Manín – Považská Bystrica, Klub OMD Farfaletta – Žilina, Klub OMD Boccian – Bratislava
Čo je to boccia?
Boccia je hra, ktorá sa hrala na paralympiáde v Barcelone i v Sydney. Je to šport pre telesne postihnutých ľudí, pohybujúcich sa prostredníctvom invalidného vozíka. Boccia je hra, ktorá má veľa blízkeho s hrou petang. Petang je Francúzka hra, ktorá sa hrá taktiež s loptičkami ako boccia, ale s tým rozdielom, že v boccii sa namiesto kovových guličiek používajú loptičky, ktoré sú ušité z kože, loptička má určitú váhu, je mäkká, čím sa lepšie drží telesne postihnutému hráčovi. Hra sa hrá na parketovej palubovke o rozmeroch 12,5 x 6m, so sadou 13 loptičiek, z čoho je 6 modrých, 6 červených a jedna loptička biela, ktorá sa volá Jackball. Ten sa hodí do hracieho poľa ako prvý a úkolom každého z hráčov je, aby sa mu so svojou farbou loptičiek priblížil čo najbližšie.
Hru môžu hrať jednotlivci, páry alebo tímy, ktoré sú trojčlenné. Loptičky sa môžu hádzať rukou alebo kopať nohou. Tí, ktorý neudržia loptičku v ruke, používajú špeciálne upravenú rúru podľa individuálnych potrieb, ku ktorej majú asistenta, ktorý im pomáha s jej manipuláciou. Po nasmerovaní rúry asistent vloží loptičku do rúry tak, aby sa jej mohol hráč dotknúť. Po kontakte hráča s loptičkou, hráč túto odohrá za pomoci rúry do herného poľa, ku ktorému je asistent po dobu hry otočený chrbtom aby nemohol ovplyvniť priebeh hry.
Hráči s takýmto telesným postihnutím, ktorí neudržia loptičku v ruke sú zaradení do kategórie BC3. V boccii poznáme päť kategórií BC1, BC2, BC3, BC4 a BC5. Podľa klasifikačného systému sa u každého boccistu osobitne určí na základe jeho telesného postihnutia do akej kategórie patrí.
Výhodou tejto hry je, že aj ťažko telesne postihnutý človek môže športovať ako ktokoľvek iný. Hrou sa trénuje úchop ruky a zároveň sa posilňuje ramenný kĺb, čím táto hra prispieva k väčšej sebestačnosti. Nakoľko sa hra boccia hráva v športových halách i v školských telocvičniach, umožňuje športovcom stretávať sa, či spoznávať nových ľudí na rôznych turnajoch počas celého roka. Hre boccia sa na Slovensku venuje 8 športových klubov. Počas jednej sezóny sa odohrá približne desať turnajov, po ktorých nasledujú Majstrovstvá Slovenska. Vyvrcholením sezóny je Boccia Masters, ktorého sa zúčastňuje šesť najlepších hráčov podľa rankingového rebríčku z každej kategórie.
Tí, ktorí si dokážu udržať dlhší čas dobrú stabilnú formu a budú patriť podľa rankingového rebríčka medzi najlepších majú možnosť reprezentovať Slovensko na Majstrovstvách sveta, Svetovom pohári či Paralympiáde.
Pre tých, ktorí by mali záujem si tento druh športu vyskúšať alebo sa mu venovať, prípadne sa dozvedieť o ňom niečo viac, môžete nás kontaktovať TU.
Stiahnuť Pravidlá športovej hry BOCCIA prevzaté z http://www.skaltius.sk/