Dystrocentrum

Požičovňa kompenzačných pomôcok

Ozvena 2/2024

Pomôžte s kúpou auta pre belasých motýľov

Minulý rok, sa v jedno marcové ráno cestou do práce, stali naši kolegovia účastníkmi vážnej dopravnej nehody. Nie našou vinou, sme prišli o bezbariérové auto, ktoré sme denne využívali. Mohlo naraz prepraviť až štyroch ľudí na vozíku. Po autonehode už nebolo schopné prevádzky.

Naša Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR už 30 rokov pomáha deťom a dospelým s nervovosvalovým ochorením.  Ochorenia sú progresívne, spôsobujú odkázanosť na vozík, dýchanie s prístrojom a pomoc inej osoby.

Verejnosť pozná OMD v SR aj vďaka zbierke Belasý motýľ, ktorá pomáha s doplatkami za špeciálne pomôcky. Zbierka je len jednou z mnohých činností, ktorým sa venujeme. Bezplatne poskytujeme sociálne poradenstvo, prevádzkujeme agentúru osobnej asistencie, požičovňu pomôcok, organizujeme letné pobyty, podporujeme športy pre zdravotne znevýhodnených. Tieto aktivity v chránenom pracovisku vykonáva osem zamestnancov na vozíku, ktorým umožňujeme odborne rásť a rozvíjať svoje schopnosti.

Prečo súrne potrebujeme nové auto?

… z jedného dňa na druhý sme kvôli autonehode zostali bez auta. Náklady na jeho opravu by presahovali jeho hodnotu a na nové sme nemali dostatok finančných zdrojov. Preto sme pred začiatkom minuloročnej zimy kúpili menšie ojazdené auto. Je tiež špeciálne upravené, ale prepraví len jednu osobu na vozíku a momentálne je spôsobilé len na krátke trasy v rámci Bratislavy. Auto úzko súvisí so všetkými našimi aktivitami a službami, je pre nás bytostne dôležité.

Auto je pre nás bytostne dôležité

Potrebujeme auto vo verzii na osobnú prepravu (8 alebo 9 miestne), ktoré sa špeciálnou úpravou pretransformuje na bezbariérové auto. Malo by odviezť aspoň tri osoby, ktoré počas jazdy môžu sedieť na vozíku. Preprava bude bezpečná vďaka kotviacemu systému na vozíky a nájazdovú rampu do auta. 

Výroba týchto typov áut, ktoré by spĺňali naše požadované kritériá (Fiat Ducato, Renault Master, Opel Movano, Merceses Sprinter, Volkswagen Crafter…) je aktuálne v Európe distribútormi pozastavená kvôli prísnym emisným normám. Situácia sa môže zmeniť v priebehu dní a mesiacov, starostlivo sledujeme aktuálne dianie. Napriek tomu sme odhodlaní a veríme, že spoločne zvládneme dotiahnuť výzvu do zdarného cieľa a aj vďaka pomoci darcov budeme pomáhať minimálne ďalších tridsať rokov.

V prípade, že nezískame dostatok finančných zdrojov, budeme hľadať ďalšie príležitosti cez projekty a sponzorstvo. Ak naopak, získame viac prostriedkov, poslúžia nám na bezbariérovú úpravu auta, ktorá je rovnako finančne veľmi nákladná.

POMÔŽTE NÁM TU

Naši partneri